Global Site Tag (gtag.js)
top of page

יורים עליכם. ועכשיו תהיו יצירתיים.

עודכן: 10 ביוני 2019

רובינו נתונים בלחץ. לחץ מתמיד מהעבודה, מאינסוף דד-ליינים ורשימות על גבי רשימות בדרך ומטלות בית שלא נגמרות, ומעל כל אלו נוספים עכשיו גם ההכנות לפסח תחפושות לפורים ועוד ועוד.


לחץ הינו אחד מגורמי השחיקה הגבוהים ביותר במקומות עבודה. וכבר שנים, שמחקרים מראים כיצד רמת לחץ מסוימת מניעה אותנו לפעולה וליצירתיות ואילו אם אנחנו חוצים את אותה הנקודה, היעילות והאפקטיביות שלנו נשחקת לחלוטין על לכדי התמוטטות. אך באופן פרדוקסלי, הדרישה להיות יצירתיים עולה בדיוק במצבי לחץ, כאשר יישום פתרונות יצירתיים דרושים כאן ועכשיו. ובנקודה זו מתחיל בדרך כלל אתגר הגדול.
השפעת מחת על ביצועים
ביצועים במצב מתח


אז בטח אתם חושבים, בטוח שיש מקצועות שבהם אין לחץ או פחות לחץ. למשל אמנים נראים פחות לחוצים. אז תנו לי לנפץ לכם מיתוס. בדמיוננו אולי אנחנו רואים את אותו אמן, זה שמתעורר בצהריים ובוהה לעבר האופק בכדי לשמור על שלוות נפשו ולהגן בחירוף על היצירתיות שלו. אבל כמו כל עסק, גם רוב האמנים שהכרתי בשנה האחרונה, נמצאים תחת לחץ גובר כמו כל עסק עצמאי קטן.

יחד עם זאת, יש דרכים להתמודד באופן אפקטיבי עם לחץ מבלי לפגוע ביצירתיות שלנו. במהלך שנים החזקתי בתפקידים הדורשים בעיקר חשיבה יצירתית תחת לחץ מתמיד פיתחתי מספר שיטות שעובדות בשבילי הכי טוב.


1. האטו. נכון, זה קצת מורכב לפעמים. כאשר יותר מידי משימות לעשות, והרבה פעמים אנחנו תופסים שאנחנו כל היום רצים ואפילו אין זמן לאכול. הדרך היא לקחת כמה נשימות. להעט את הקצב. להתבונן לרגע על כל הדברים שעד כה השלמת ואילו עוד דברים שונים צריך לעשות או לפתור. ואז להתחיל לתכנן מחדש.


2. עשו סדר עדיפויות מחודש. רובינו עושים מולטי-טסקינג. ולמרות שנראה שאנחנו משלימים הרבה פעולות במקביל, מה שאנחנו עושים זה למעשה להעמיס על המערכת ולא להשלים אף משימה מתחילתה ועד סופה. בשלב זה הדבר החשוב לשאול: מה הדבר החשוב ביותר להשלים ויביא את הכי הרבה ערך. ורק לאחר שהשלמתם אותה במידה מספקת להמשיך למשימה הבאה.


3 . פרקו משימות. בעולם הפיתוח ישנן מתודולוגיות עבודה שלמות המבוססות על פירוק משימות והאצלת סמכויות ופיזור משימות בין הצוותים, רק בדרך ככל בעסקים קטנים או בחלק מהתפקידים אין למי להעביר את המשימה הלאה. ולכן אנחנו נותרים עם משימות גדולות ורחבות ושאינן ניתנות למימוש מיידי. וכאן נכנסת מלאכת הפירוק. פרקו משימות גדולות לחלקים קטנים ככל שניתן והקציבו להם זמן.


4. צמצמו הסחות דעת ומצאו את נקודות של שיא הריכוז. נראה שכבר נכנסתם למצב של עבודה ואז פתאום יש הסחת דעת, הטלפון מצלצל, ואתם נשאבים למשימה חדשה. הציבו לעצמכם כלל ברזל: אם זה לא עניין של חיים ומוות זה סובל דיחוי. יתרה מזו, אם אתם יודעים מראש שעשויה להיות הסחת דעת בנקודת זמן מסוימת, כמו פגישה, שיחת טלפון או איסוף של הילדים מהגן, קיבעו מראש זמן להשלמת כל הסחות הדעת ותכננו את היום שלכם מראש, כך שתנצלו את רגעי הריכוז המקסימליים שלכם ליצירה.

5. צאו החוצה להפסקה בכדי לחשוב. אתם בוודאי מכירים את זה, שלאחר סיום משימה כלשהי אנחנו מגלים שהפתרון שלנו לא היה מספיק טוב, או אולי יכולנו לפתור את זה בדרך יצירתית או פשוטה יותר? אז כיצד מקדימים תרופה למכה? לאחר שהתאפסנו על המשימות שלנו, בחרנו את זו שאנחנו להתמקד בעשייתה, ואפילו התחלנו בפתרון הראשון שעלה לנו לראש לפתור אותה. צאו החוצה להפסקה. צרו לעצמכם מרחב מלאכותי, שבו תוכלו לחשוב על הפתרון שמצאת בדרך של התבוננות ולא של עשייה. ואז תחזרו למשימה.


בהצלחה!


המשיכו לכאן למידע על סדנאות לארגונים וימי גיבוש בהם אנחנו עובדים על חשיבה יצירתית תחת אילוצים

123 צפיות0 תגובות

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page